24. března 2025
Konference ve Sněmovně: Upgrade startupového ekosystému
Startupové Česko. Politici, startupisté a investoři diskutovali o změnách, které podpoří startupový ekosystém.
Česko chce důrazněji a na systémové úrovni posilovat rozvoj startupů. V Poslanecké sněmovně se na tom dnes shodli politici, startupisté, investoři, zástupci inovačních center, právních kanceláří i akademických institucí.
Diskuzní konferenci ‘Upgrade startupového prostředí’ pořádala Česká startupová asociace společně s Podvýborem pro startupy, vědu, výzkum a inovace. Cílem bylo představit konkrétní návrhy a kroky za startupový sektor.
Mezi hlavní změny, které je v Česku potřeba co nejdříve zavést, patří podle startupistů a investorů funkční ESOP, legislativní úpravy pro posílení venture kapitálu, rozvoj krajských inovačních center či startupový zákon.
Výsledkem dnešní konference je shoda všech zúčastněných zástupců politických stran na rychlém zavádění jednotlivých opatření a změn, které startupový ekosystém podpoří.
Důležitou zprávou je podpora Ministerstva průmyslu a obchodu pro vznik nového zákona o startupech s tím, že první paragrafová verze by mohla vzniknout už letos na podzim.
Česko má v oblasti startupů a mladých technologických firem obrovský potenciál. K jeho maximálnímu rozvoji je nutné nastavit lepší pravidla a systémovou podporu pro startupové prostředí. Je potřeba přijmout změny, které umožní zavedení konkurenceschopného ESOPu, investice penzijních fondů do venture kapitálu nebo rozvoj krajských inovačních center. Právě o tom dnes v PSP diskutovali na konferenci ‘Upgrade startupového prostředí’ zástupci startupů, investorů, podnikatelů i politických stran.
Konferenci připravila Česká startupová asociace a Podvýbor pro startupy, vědu, výzkum a inovace. Právě tento podvýbor se od prosince pod novým názvem intenzivně věnuje problematice startupů a inovativních firem.
Mezi dnešní témata patřilo také představení daňových incentiv pro investory po vzoru britského systému EIS (Enterprise Investment Scheme), návrhu startupového zákona po vzoru Španělska či Portugalska a dalších klíčových důvodů, proč v Česku rozvíjet novou inovativní ekonomiku.
“Cílem dnešní konference bylo ukázat, co Česko potřebuje k tomu, aby na maximum využilo svůj potenciál v oblasti startupů. To se povedlo, zástupci startupů a investorů představili konkrétní návrhy změn, které je nutné rychle zavést. Jsem rád, že se dnes politici napříč politickým spektrem k těmto opatřením přihlásili a vyjádřili svou podporu pro jejich prosazení.”
Jiří Strýček | předseda Podvýboru pro startupy, vědu, výzkum a inovace
Za startupový sektor své priority představili Martin Jiránek, předseda České startupové asociace, Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy, Aleš Rod, člen NERV a ředitel CETA, a také investoři Vojta Roček z Presto Ventures, Ondřej Tomek z Impulse Capital či Petr Šíma z DEPO Ventures. Hlas startupů reprezentovali zakladatelé Ondřej Krátký (Liftago, grid.online) a William Jalloul (Flowpay). Za CzechInvest promluvil Ivo Denemark, ředitel divize startupů a venture investic.
„Česko musí co nejrychleji nastartovat podporu pro startupy a investory, aby nám už definitivně neujel vlak. Dnešní konference ve sněmovně byla mimořádně důležitá, protože jsme mohli zástupcům parlamentních politických stran přímo říct, co a proč je důležité pro budoucnost Česka udělat. Je skvělé, že se všichni politici na konferenci k těmto změnám přihlásili a slíbili, že budou pracovat na jejich prosazení. To je první krok k tomu, aby se změny skutečně začaly dít.”
Martin Jiránek | předseda České startupové asociace
Pohled za politickou sféru přidali Karel Havlíček (místopředseda ANO), Vojtěch Munzar (ODS), Štěpán Hofman (STAN, náměstek ministra průmyslu a obchodu), Ivan Bartoš (Piráti) a Michal Kučera (místopředseda TOP 09).
Konference se zúčastnily desítky zástupců startupů, VC fondů, andělských investorů, podnikatelských inkubátorů a inovačních center, profesních asociací, právních kanceláří a také akademické obce.
===
Česká startupová asociace reprezentuje zájmy českého startupového ekosystému – startupů, VC fondů, andělských investorů, inkubátorů, akcelerátorů a inovačních center – v dialogu s vládou a Parlamentem. Nejbližším cílem je připravit ucelenou sadu konkrétních legislativních a systémových opatření na zlepšení startupového ekosystému. Asociace má aktuálně přes 60 registrovaných členů a s desítkami dalších o vstupu jedná.
Asociaci se daří navazovat významná partnerství. Nově se stala členem Svazu průmyslu a dopravy ČR, kde předseda Martin Jiránek bude vést pracovní skupinu zaměřenou na startupy. Vstoupila také do koalice startupových organizací S9+, které společně prosazují inovativní a startup-friendly politiku v EU. První jednání S9+ proběhne v Amsterdamu již 25.-26. března, při příležitosti zasedání D9+, skupiny ministrů ze zemí zaměřujících se na digitalizaci.